Jak pozbyć się strachu przed wystąpieniami publicznymi

Wyobraź sobie, że stajesz przed widownią. Przygotowałeś prezentację, rozpisałeś całe przemówienie. Co się dzieje, gdy wychodzisz na scenę? Ogarnia Cię strach i nie jesteś w stanie wypowiedzieć ani słowa. Jak pokonać strach przed wystąpieniami publicznymi, dowiesz się już za chwilę.

Czym jest trema?

Pojawia się zawsze przed wystąpieniem publicznym, jest czymś naturalnym. Każda osoba na scenie jej doznaje nawet mimo ogromnego doświadczenia. Dlaczego zatem niektórzy z tak wielką chęcią szukają sytuacji, aby stanąć przed tłumem? Różnicą jest sposób, w jaki radzą sobie z pojawiającym się strachem. Potrafią oni wykorzystać go odpowiednio i ograniczyć do bezpiecznego poziomu.

Największy poziom stresu pojawia się tuż przed wystąpieniem oraz na początku. Jestem trenerem biznesu od ponad 2 lat i występowałem wielokrotnie przed małymi i dużymi widowniami. Nie ważne jak byłem przygotowany i przed kim występowałem, zawsze pojawiała się trema. Nauczyłem się ją jednak poskromić i dziś nie odczuwam jej negatywnych skutków. Jestem żywym przykładem osoby, która niegdyś cierpiała na paniczny strach przed wystąpieniami publicznymi, a dziś nie wyobrażam sobie pracy bez widowni. Czuję się przed grupą jak ryba w wodzie i zdecydowanie wolę tę formę porozumiewania się niż praca 1:1 czy przed kamerą.

Jedyną różnicą zatem jest umiejętność radzenia sobie ze strachem przed prezentacjami. Odpowiednie nastawienie, wykorzystanie sprawdzonych technik i praktyka pozwoli Ci raz na zawsze pożegnać się z negatywnymi efektami tremy. Chcesz dowiedzieć się co możesz zrobić na samym początku? Przeczytaj ten artykuł do końca.

1. Odpowiednie nastawienie

Musisz wiedzieć, że każde kolejne wystąpienie to nowa dawka wiedzy, umiejętności i doświadczeń. Nie podchodź do tego jak do kary czy przeciwności losu. Zacznij dostrzegać ogromne możliwości rozwoju osobistego. Uwierz mi, że prezentacje uczą najwięcej, pomagają zbudować ogromną pewność siebie, nawiązywać kontakty, prowadzić trudne rozmowy, itd. Pozytywne efekty będziesz zauważał na każdym kroku, ale musisz się najpierw przekonać, że przyniesie Ci to korzyści. Bez tego nie ruszysz dalej. Nikt za Ciebie nie przyjmie odpowiedniej postawy, nie wmówi Ci, że to będzie dla Ciebie dobre. To tylko i wyłącznie Twoja decyzja. Jeśli chcesz zmienić swoje życie to wyjdź przed ludzi i zacznij mówić!

Każde kolejne przemówienie przybliża Cię do sytuacji, w której nie będziesz już odczuwał tremy. Nic nie stracisz, możesz tylko zyskać. Uwierz mi, że włos Ci z głowy nie spadnie, nawet, jak zawalisz kompletnie całe wystąpienie. Jeśli jednak stwierdzisz, że nie poszło według Twojej myśli to zastanów się czy w oczach innych też tak było? To Ty masz w głowie swoje idealne wystąpienie i widownia może je odbierać zupełnie inaczej. Tak więc dopóki nie chcesz wygłosić swojej mowy wśród zawodowych mówców z wieloletnim doświadczeniem to nie przejmuj się, dopiero się uczysz i ludzi bardziej ma zainteresować to, co chcesz przekazać. 

2. Odpowiednie umiejętności

Pomyśl przez chwilę o jednej sytuacji. Za 5 minut masz ważny egzamin (na studiach, w pracy, na prawo jazdy). Jak się czujesz, gdy przygotowywałeś się do niego tylko 1 dzień? Jesteś pewny, że pójdziesz i napiszesz wszystko czy ogarnia Cię strach, że nic nie napiszesz?

Teraz pomyśl o tym samym egzaminie, ale przygotowywałeś się 2 tygodnie i znasz cały materiał. Masz świadomość swojej ogromnej wiedzy. Dalej masz taki sam poziom strachu, czy jednak wiesz, że to będzie tylko formalność?

Podobnie jest w wystąpieniach publicznych. Im lepiej jesteś przygotowany tym pewniej czujesz się na scenie. A pewność jest naszym sprzymierzeńcem w walce z tremą. Chodzi tutaj przede wszystkim o dwa rodzaje przygotowań: merytoryczne i prezentacyjne. Pierwsze z nich dotyczy tematu, który chcesz przedstawić, musisz być ekspertem i mieć możliwie najlepszą wiedzę z tej dziedziny. Bez tego będziesz się cały czas modlił, żeby tylko nikt nie zadał pytania, które Cię zaskoczy (a im mniejsza wiedza, tym więcej Cię zaskoczy!). Drugi aspekt to przygotowanie umiejętności prezentacji. Tutaj masz przed sobą szereg możliwości, a ja polecam Ci mój Kurs wystąpień publicznych dla początkujących, który przygotuje Cię do wyjścia na scenę, a dzięki formie online możesz skorzystać z niego nawet teraz.

3. Zwiększaj skalę

Zacznij od treningu przed lustrem. Popracuj nad swoją mową ciała, postawą, głosem. Nagrywaj się i obserwuj co jeszcze możesz poprawić. Gdy już dojdziesz do pewnej wprawy zaprezentuj swoją myśl znajomym. Pracujecie nad wspólnym projektem w cztery osoby? Świetnie! Wykorzystaj to i podsumuj swoją pracę przed nimi. Wstań, wyjdź przed nich i powiedz to w naturalny sposób.

Następnie stopniowo zwiększaj ilość osób na widowni. Gdy już prezentowanie przed 4 osobami nie będzie sprawiało Ci problemów wyjdź przed grupę kilkunastoosobową. Mogą to być ludzie z Twojego kierunku na studiach lub koledzy z pracy. Jeśli jesteś jeszcze na uczelni to masz ułatwioną drogę, bo ilość możliwości na wystąpienie jest niezliczona. Musisz tylko się zgłosić i przygotować. Zdobędziesz dodatkową ocenę lub punkty, a przy okazji zrobisz kolejny krok w walce z tremą. Jeśli pracujesz to poszukaj okazji, w których będziesz mógł poprowadzić spotkanie lub krótkie szkolenie. Najważniejsze jest, abyś zaczął dostrzegać swoje szanse i wykorzystał je. Nie wmawiaj sobie, że nie masz przed kim ćwiczyć, bo okazje do tego pojawiają się wokół Ciebie!

Drugą wersją szybkiej nauki występowania publicznego jest rzucenie na głęboką wodę. Ja w ten sposób zostałem potraktowany w wieku 16 lat, kiedy to stanąłem przed około stuosobową grupą ludzi podczas jednego z eventów. Dostałem megafon i informację, że mam przywitać gości i przedstawić im harmonogram. Mój “szef” sobie poszedł i powiedział, że jak tego nie zrobię to będziesz sobie czekali w nieskończoność i wyjdziemy na idiotów. Nie miałem wyboru, stanąłem przed nimi i zrobiłem co trzeba. Trema przegrała i musiała odejść. Jeśli jednak Ty zdecydujesz się na ten krok to zrób to pod okiem kogoś doświadczonego, kto w razie problemów wesprze Cię, bo w innym wypadku możesz zwiększyć swój strach przed ludźmi.

4. Masz władzę

Pamiętasz stare przysłowie „Kto ma pilota ten ma władzę”? Podobnie w trakcie prezentacji publicznych. Ty tylko wiesz jak ono ma wyglądać i masz realny wpływ na jego przebieg. Jeśli zdecydujesz się przyspieszyć i skończyć wcześniej to to zrobisz. Możesz powiedzieć to co planowałeś lub w trakcie przemówienia zmienić wersję.

Panujesz taże nad widownią, wpływasz na ich stan emocjonalny. Możesz przeprowadzić całą prezentację na poważnie, albo sprawić, że wyjdą z łzami w oczach od śmiechu. To zależy od Ciebie i tylko od Ciebie. W momencie, w którym wychodzisz na scenę, jesteś panem i władcą w tej sali. To ogromna odpowiedzialność, ale i możliwości. Wykorzystaj ten argument, aby powiedzieć Twojej tremie “Do widzenia!”.

Boisz się, że nie powiesz tego co chciałeś? Co za problem, tylko Ty wiedziałeś co masz powiedzieć i widownia nawet nie zauważy różnicy. Jeśli już się pomyliłeś to o ile jest to merytorycznie poprawne, zachowaj to dla siebie.

5. Nigdy nie zadowolisz wszystkich

Ostatnia rada dotyczy sytuacji, z którymi jako trener spotykam się na codzień. Nigdy nie zadowolisz wszystkich. Uświadom to sobie i pogódź się z tym. Zawsze na widowni pojawi się choć jedna osoba, która ma zły humor, której coś się przytrafiło i nie chce Cię w tej chwili słuchać. To nic strasznego, po prostu się na niej nie skupiaj, a wykorzystaj energię innych osób. Z tego układu tylko jedna osoba coś straci – ta, która Cię nie słucha. To ona powinna się martwić, a nie Ty.

Jeśli będziesz miał chwilę to poczytaj o tak zwanym podstawowym błędzie atrybucji. To pojęcie używane w psychologii uzmysłowi Ci dlaczego nie należy przejmować się osobami, które na widowni wyglądają jakby nie miały ochoty Cię słuchać. Zastanów się wówczas co spowodowało u nich złość, a jeśli usypiają to czy faktycznie przez Twoją prezentację. Szerzej o tym zagadnieniu i jego wykorzystaniu podczas wystąpień publicznych opowiem Ci w Kursie wystąpień publicznych dla początkujących.

Mam nadzieję, że tymi kilkoma poradami uzmysłowiłem Ci, że strach przed wystąpieniami jest czymś normalnym i wymaga pracy nad nim. Teraz, gdy już wiesz co trzeba zrobić, by się go pozbyć skorzystaj z mojego kursu online, który będzie kolejnym krokiem do stania się profesjonalnym mówcą. Pokażę Ci w nim na moim przykładzie jak pozbyłem się tremy i pokochałem prezentacje publiczne. Do zobaczenia!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz darmowy ebook:
Wystąpienia publiczne
w 3 krokach

Aby otrzymać darmowego ebooka podaj poniżej swoje imię oraz adres mailowy:

Politykę prywatności znajdziesz tutaj.