Metody uczenia się – wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie

Uczenie się nie oznacza jedynie korzystania z książek czy uczęszczania na szkolenia. Mamy wiele innych możliwości, które pomogą nam w zdobywaniu wiedzy oraz rozwoju umiejętności. Naucz się je odpowiednio wykorzystywać w rozwoju swoich kompetencji i otwórz przed sobą nowe możliwości.

To, że czytasz ten materiał oznacza, że znalazłeś się na poziomie świadomości niekompetencji w drabinie kompetencji. Doskonale! Wiesz już, że rozwój jest ważny, prawdopodobnie wybrałeś już umiejętność, którą chcesz rozwinąć i teraz szukasz sposobów na to. W poniższym zestawieniu przedstawiam najważniejsze metody do uczenia się zarówno samodzielnego jak i przy pomocy osób trzecich. Pamiętaj, żeby zawsze mieć na uwadze czynniki, które wpływają na proces uczenia się przez dorosłych. Opisałem je w osobnym artykule (link). Dzięki tej świadomości zaoszczędzisz czas wybierając tylko te metody, które są efektywne.

nauka samodzielna

Samodzielne zdobywanie wiedzy jest jedną z najtrudniejszych metod, ale jest bardzo dobrym pierwszym krokiem na drodze rozwoju. Bardzo efektywna w krótkim czasie, gdyż bazuje na motywacji wewnętrznej, postanowieniu, że coś chcemy zmienić. Jest to także najtańsza metoda, ale może być bardzo kosztowna. O co chodzi? Jedynym elementem kontroli jesteś Ty. Nikt nie nadzoruje Twoich postępów i nie mówi Ci czy idziesz w dobrą stronę. Istnieje zatem bardzo duże ryzyko nabycia złych nawyków. Dlatego właśnie warto wzbogacić naukę samodzielną w metody nauczania indywidualnego lub grupowego, o których później opowiem więcej.

Książki, ebooki, audiobooki

Podstawową metodą zdobywania wiedzy i często najtańszą są książki. Obecnie mamy ogromny wybór zarówno literatury popularnonaukowej jak i czysto naukowej. Korzystaj z tej metody na początku, gdyż chociażby za pomocą aplikacji Legimi, z której sam często korzystam, zyskujesz natychmiastowy dostęp do wielu pozycji o różnorodnej tematyce. Z pewnością w przyszłości znajdziesz na naszym blogu spisy polecanych książek do przeczytania, które mi bardzo pomogły w rozwoju umiejętności.

Internet - blogi, fora, youtube, darmowe szkolenia

Darmowa skarbnica wiedzy – internet. To niezliczone ilości świetnych artykułów na blogach firm szkoleniowych i trenerów. Możesz z nich dowiedzieć się wielu nowych i sprawdzonych rzeczy. Śledź je na bieżąco i angażuj się, czyli komentuj, uzyskaj kontakt z ich autorami. Dzięki temu wypracujesz znajomości i być może spotkasz trenera, z którym później nawiążesz współpracę. Będziesz miał także okazję poznać jego podejście.

samodzielna praca

Dostrzegaj możliwości rozwoju w samym sobie. Jeśli zaczniesz analizować swoje zachowania i reakcje ludzi to być może zrozumiesz pewne prawidłowości. Zanim zostałem trenerem pracowałem w sprzedaży bezpośredniej. Nie uczyłem się wtedy żadnych technik, ale eksperymentowałem mówiąc i robiąc różne rzeczy i sprawdzając jak na to reaguje mój rozmówca. Była to dosyć kosztowna metoda prób i błędów, ale nauczyła mnie wielu przydatnych umiejętności, które teraz wykorzystuję na codzień. Co prawda mogę powiedzieć, że jeden dzień na dobrym szkoleniu sprzedażowym pozwoliłby mi zaoszczędzić czasami miesiące żmudnej pracy i zastanawiania się dlaczego nie mam takich wyników jakie bym chciał, ale od zawsze byłem osobą, która wolała sama do czegoś dojść niż szukać rozwiązań podanych na tacy. Największym plusem tego jest, że obecnie na szkoleniach prezentuję jedynie sprawdzone i wypracowane przeze mnie przez lata praktyki, unikam teorii na rzecz wiedzy, którą można zastosować od razu po wyjściu z sali.

Nauczanie indywidualne

Niewątpliwie największym plusem nauki sam na sam z trenerem jest dostosowanie zakresu materiały oraz tempa pracy do indywidualnych potrzeb uczącego się. Niestety tego typu rozwiązania są najbardziej kosztowne i dedykowane osobom, które osiągnęły już pewien poziom rozwoju i teraz chcą pracować nad szczegółami pod okiem eksperta.

mentoring

Polega na odkrywaniu i rozwijaniu potencjału danej osoby. Opiera się na inspirowaniu i stymulowaniu do samodzielnej pracy. Mentor to zwykle przełożony lub ekspert, który daje przykład zachowań i staje się wzorcem do naśladowania. Może naprowadzać na odpowiednią ścieżkę poprzez porady.

Coaching

Obejmuje doskonalenie w wybranym przez uczącego się obszarze. Zwiększa samoświadomość, powoduje przejęcie odpowiedzialności za dany obszar życia lub pracy i wspiera w samodzielnym realizowaniu zakładanych planów. To znaczy, że coach nie wskaże Ci konkretnych kroków, lecz za pomocą pytań sprawi, że sam znajdziesz rozwiązanie swojego problemu.

E-learning

W obecnych czasach nauczanie online staje się coraz bardziej popularne. Zwracam jednak Twoją uwagę na jakość tych kursów. Niestety jeśli wybierzesz niesprawdzone i często bardzo tanie szkolenia to możesz mocno zawieść się i zniechęcić do dalszej nauki. Przede wszystkim wybierz kursy w formie nagrań wideo, a nie tekstowej, w których trener przedstawia się oraz pokazuje swoją twarz. Bierze tym niejako odpowiedzialność za treść, gdyż sygnuje to swym nazwiskiem i wizerunkiem. Sprawdź także czy kurs posiada jakieś lekcje demonstracyjne lub co autor publikuje na przykład na blogu.

Nauczanie GRUPOWE

W tym przypadku mamy dużo niższe koszty niż w przypadku szkoleń sam na sam z trenerem, ale nie możemy także oczekiwać takiego samego stopnia dopasowania do naszych indywidualnych potrzeb. Rynek szkoleniowy jednak bardzo się rozwinął oferując różnego rodzaju kursy z danej tematyki, co sprawia, że mamy ogromne możliwości wyboru trenera, tematyki i firm. Zanim wybierzesz szkolenie sprawdź jego cele, zakres i samego prowadzącego.

Szkolenia

Głównym celem szkoleń jest osiągnięcie określonych celów dotyczących wiedzy lub umiejętności. Upewnij się czy są w ogóle określone i czy zgadzają się z Twoimi potrzebami. Jeśli tak to spójrz na zakres i ilość ćwiczeń praktycznych. Dobrze, jeśli trener posiada doświadczenie w tej samej branży co Ty lub pokrewnej. Wówczas będzie większa szansa, że będą padały przykłady związane bezpośrednio z Twoim zawodem.

Wykłady

Mają wiele wspólnego ze szkoleniami, lecz główną różnicą jest brak ćwiczeń. Służą przekazywaniu określonej wiedzy, ale utrwalenie jej leży po stronie uczestników. Często to także tańsza opcja w porównaniu do szkoleń, gdyż koszty rozkładają się na większą liczbę uczestników.

Seminaria, konferencje

Ich głównym założeniem są krótkie prezentacje ekspertów w danej dziedzinie. Nie obejmują jednego punktu widzenia, lecz każdy prelegent prezentuje swoje podejście. Są zebrane w określoną tematykę, np. sprzedaży, negocjacji, telemarketingu. Ich ogromną przewagą jest poznanie kilku rozwiązań jednego problemu oraz możliwość dyskusji.

Wybierz najlepszą formę dla siebie

Przekazałem Ci kilka informacji na temat najważniejszych metod uczenia się. Twoim zadaniem będzie wybrać te, które będą dla Ciebie najlepsze, czyli takie, które wpisują się w Twój styl uczenia się (więcej o stylach uczenia się tutaj). Nie zamykaj się jednak tylko na jedną formę. Łącz je i testuj, sprawdzaj efekty.

 Z własnego doświadczenia mogę polecić następującą ścieżkę:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz darmowy ebook:
Wystąpienia publiczne
w 3 krokach

Aby otrzymać darmowego ebooka podaj poniżej swoje imię oraz adres mailowy:

Politykę prywatności znajdziesz tutaj.